Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce uzyskał dofinansowanie w otwartym konkursie ofert na realizację projektu pn. „RAP- Razem, Aktywnie, Pozytywnie” w wys. 58800,00 zł w ramach zadania publicznego pod nazwą: „Nowe horyzonty aktywnej integracji w środowisku lokalnym – animacja, edukacja, aktywizacja na rzecz zmniejszania wykluczenia społecznego – edycja 2017 r. realizowanego w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Aktywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – nowy wymiar 2020”.
Głównym celem projektu było nabycie kompetencji społeczno-zawodowych zwiększających szanse na zatrudnienie 12 mężczyzn ze szczególnym uwzględnieniem osób bezdomnych, zamieszkałych na terenie miasta Ostrołęki, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej będących w wieku aktywności zawodowej, zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Cel główny został osiągnięty poprzez realizację następujących celów szczegółowych:
- zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem osób bezdomnych,
- przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych,
- nabycie, podniesienie lub zmianę kompetencji zawodowych,
- nabycie lub zwiększenie doświadczenia,
- poszerzenie oferty wsparcia skierowanej do osób bezdomnych.
W projekcie zostały podjęte zindywidualizowane działania z zakresu reintegracji społeczno-zawodowej dla każdego uczestnika projektu, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, potencjału, predyspozycji i potrzeb:
Rekrutacja uczestników projektu realizowana była przez Klub Integracji Społecznej „Progres” w okresie kwiecień–maj 2017 r.
Cykl szkoleniowo-edukacyjny:
- Spadochron – zajęcia grupowe, których celem jest zwiększenie świadomości posiadanych predyspozycji zawodowych, mocnych i słabych stron, sprecyzowanie celów zawodowych oraz zaplanowanie działań prowadzących do ich realizacji.
- Poznanie siebie – indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, których celem jest identyfikacja i zwiększenie świadomości posiadanych cech, umiejętności i kwalifikacji możliwych do wykorzystania w przyszłej pracy zawodowej. W trakcie indywidualnych spotkań uczestnicy dokonają wstępnej oceny swoich cech, umiejętności, pod kątem ich przydatności na rynku pracy.
- Moja wizytówka – dokumenty aplikacyjne – zasady pisania CV i listu motywacyjnego oraz przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą.
- Co nas motywuje do działania – jak wzmocnić samoocenę i zwiększyć motywację do poszukiwania pracy.
- Szansa na własny biznes – jak tworzyć przedsiębiorstwa społeczne.
- Praca socjalna z uczestnikami projektu prowadzona w sposób ciągły przez cały okres trwania projektu.
- Prace społecznie użyteczne w wymiarze 40 godzin miesięcznie przez okres 6 miesięcy z jednoczesną nauką zawodu w zakresie wykonywania prac remontowo-budowlanych. Prace wykonywane będą w budynku znajdującym się w zasobach miasta Ostrołęki przy ul. Kołobrzeskiej 15 w Ostrołęce, który w przyszłości ma być wykorzystany na potrzeby osób bezdomnych.
- Dwa spotkania konsultacyjne mające na celu wypracowanie rozwiązań na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Program spotkań będzie zawierał:
- integrację reprezentantów różnych środowisk działających w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu;
- prezentację instytucji/organizacji działających w omawianym obszarze;
- wymianę wiedzy i doświadczeń służących wypracowaniu porozumienia/partnerstwa na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu;
- omówienie możliwości wykorzystania instytucji zatrudnienia socjalnego w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu na terenie Ostrołęki
Udział w projekcie poprawi funkcjonowanie społeczno – zawodowe uczestników projektu, nastąpi poprawa relacji interpersonalnych, więzi społecznych i rodzinnych, oraz wpłynie pozytywnie na ich najbliższe otoczenie, a w konsekwencji zmniejszy obszar wykluczenia społecznego.