Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ZamknijZamknij
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce - Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej
Zobacz, gdzie się znajdujemy i jak do nas dojechać.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie sąsiaduje ze Szkołą Podstawową Nr 5 w Ostrołęce i znajduje się naprzeciwko Parku Handlowego CITY SPOT. Dojazd komunikacją miejską numerami linii: 1, 3, 8, 13, 17.
Pragniemy przypomnieć, że Fundacja Togatus Pro Bono, w ramach realizacji rządowego programu, udziela nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Mieście Ostrołęce.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego funkcjonuje według poniższego harmonogramu:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce ul. gen. Józefa Hallera 12, pok. 6.
Poniedziałek – piątek 13:00-17:00
Numer telefonu, pod którym można umówić termin wizyty prawnej: 29 765 42 78
Komu przysługuje?
Porada przysługuje osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z porady mogą skorzystać również przedsiębiorcy tj. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały innych osób.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach, również w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym,
wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
sporządzenie projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową,
nieodpłatną mediację.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji (w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego),
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 496/2023 Prezydenta Miasta Ostrołęki z dnia 29 grudnia 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców miasta, publikujemy w załączeniu listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców miasta Ostrołęki.
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 122/2023 Prezydenta Miasta Ostrołęki z dnia 4 kwietnia 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców miasta, publikujemy w załączeniu listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców miasta Ostrołęki.
w nawiązaniu do artykułów prasowych pojawiających się na portalach informacyjnych, dotyczących sprawy znęcania się matki nad niepełnosprawnym synem, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce informuje, że do zabezpieczenia dziecka doszło na terenie gminy Kadzidło, co podaje oficjalna informacja Policji Mazowieckiej:
„Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zatrzymali 35-letnią kobietę, która omal nie zagłodziła swojego 13-letniego, niepełnosprawnego syna. Matka dziecka usłyszała prokuratorskie zarzuty i kolejne 3 miesiące spędzi w areszcie.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Kadzidle powiadomieni przez członka rodziny zaniepokojonego nieobecnością 13-letniego chłopca, udali się do domu na terenie gminy Kadzidło, gdzie dziecko miało mieszkać. Chłopiec był w stanie wycieńczenia, wygłodzenia, z widocznymi odleżynami. Natychmiast został przewieziony do szpitala.
Ustalono, że dzieckiem miała zajmować się matka, która jednak tego nie robiła. Zostawiała syna samego nawet na kilka dni bez jedzenia, picia i opieki higienicznej, czy medycznej. Członków rodziny zapewniała, że dziecko jest w ośrodku, gdzie ma zapewnioną opiekę.
Z opinii lekarza wynikało, że dziecko było skrajnie niedożywione i odwodnione, a jego stan zdrowia stwarzał dla niego bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.
Kobieta usłyszała zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego ze szczególnym okrucieństwem nad osobą najbliższą oraz narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce sąd zastosował wobec 35-latki tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Teraz kobiecie grozi do 10 lat więzienia.”